Något ska man ju tro på. Konsten? Ja nu när jag blivit gammal och förhoppningsvis lite mindre ovis, har jag till sist insett att det nog i hög grad var sökandet efter en gemenskap att passa in i som en gång gjorde konstskolan till det mest attraktiva valet. Jag kanske bara kunde ha blivit sjundedags-adventist i stället? Och fortsatt med vad det nu var jag jobbade med på dagsrna då. Alltså apropå gemenskap. Fast det livet hade nog blivit rätt tråkigt. Nä, det var inventeringen av mina egna styrkor och framför allt svagheter som blev avgörande då jag satsade på att ta ut maximalt studielån i maximalt många år. Jag var bra på bild. Eller teckning som skolämnet hette då i grundskolan. Högsta betyg i alla år räddade upp medelbetyget till någonstans i mitten. Sen tog det ju några år innan jag fattade att det kanske skulle gå att göra sig ett liv på det där teckningsbetyget. Och det var en uppenbarelse som också öppnade för acceptetandet av allt vad som kunde inrymmas i konstens värld. Gapande okritisk inför oraklen. Alltid fel på en själv om man inte fattade. Anammade.
På den punkten är konstvärlden faktiskt riktigt lik en religion. Även om internkritiken finns på ett annat sätt än inom t.ex. en frikyrka. En frikyrka eller en sekt, består av förkunnare och utövare/troende. I konstvärlden finns förutom konstnärer och publik (och alla andra inblandade på ekonomisk nivå) en kategori till, nämligen konstvetarna, som med ena foten i konsten och den andra i verkligheten har en roll kyrkorna saknar en motsvarighet till. En och annan konstvetare blir även kritiker vilket ju också är ett steg ut, även om kanske ekonomin kan spela in tydligare i den rollen också. Den ständigt närvarande och styrande.
Mycket av den konst som produceras idag är också tacksam att applicera lite vilka som helst tankar på. Är man filosof eller psykolog så kan kan det funka att ha valfritt konstverk som klädkrok att hänga upp sina teorier på. Som ibland till och med kan få bekräftelse och bifall från konstnären själv som inte riktigt visste att hen tänkte i de banorna.
Och nu ska jag avslöja att jag testat detta i akademisk miljö. En universitetskurs i konstvetenskap där en uppsatsuppgift handlade om att välja ett konstverk från modernistisk epok och skriva x antal tecken om det. Alltså göra en egen analys. Jag hade skjutit upp detta, nästan glömt det och var just då ganska trött och hade egentligen inte tid, men jag skrev ändå en rätt lång betraktelse där jag (liksom i inläggen i denna blogg) skrev lite vad jag just då i stunden kom på, kryddat med några konstlingo-ord, exempel och hänvisningar till annan konst jag för tillfället råkade minnas osv. Skickade in det i sista stund.
Men jag kunde egentligen ha skrivit ungefär vad som helst insåg jag sen. Jag fick nämligen högsta betyg för den insatsen. Jag som trodde jag skulle bli underkänd och inte brydde mig om det eftersom jag endast läser för att skaffa mig mer kunskaper och insikter, inte för att ta några betyg eller så. Så det blev en till spik i tvivelskistan om vad jag ägnat så stor del av mitt liv åt. Och hur långt jag kommit från det där blyertstecknandet jag i början trodde var konst. Känns som jag vid någon tidpunkt gick totalt vilse och borde ha hoppat av tåget.
Men jag vet inte. Det kanske var det jag gjorde den där dagen då jag bestämde mig för att lägga om kurs till fotograf. Yrkesfotograf, inte konstnär med en kamera. Jag har i alla fall ett tydligt minne av vad det var som blev droppen. Det var när senaste numret av facktidsskriften "Konstnären" låg i brevlådan och jag läste den från början till slut. Det numret var ett enda långdraget gnäll om hur styvmoderligt konstnärer behandlas av samhället. Och jag kände att nu vill jag inte vara med i det här snyftgänget längre. Jag vill försörja mig själv och ha kul. Vara optimistisk. Och samma dag sade jag upp mitt medlemskap i KRO och ansökte om att få gå med i SFF istället. Och det fick jag. "Fotografisk tidskrift" i stället i brevlådan. Och på den vägen är det. Fortfarande nu över 30 år senare.
Men då var det rollen som svensk konstnär av normalgraden jag ville bort från. Inte konsten som sådan. Det är värre nu när tvivlen gått djupare. Men skam den som ger sig. Jag kan ju tydligen inte släppa detta ämne, det ser den som läst fler inlägg i denna blogg, så något är det förstås. Bara så svårt att dra gränser. Veta vad man själv ser och varför. Omvärldens påverkan är mycket större än man ens kan föreställa sig. Jag tror att Marcel Duchamp och flera efter honom ägnade sig just åt att söka gränserna men bara upptäckte att de går att tänja utan slut. Att pengarna styr till 100% och att vissa saker inte kan ifrågasättas eftersom det helt enkelt handlar om tro. Den som tror slutar ju inte göra det på grund av någon slags logik, för då är det inte tro det handlar om. Och på det sättet tycker jag konstvärlden påminner ganska mycket om en religion. Själv är jag numer tyvärr agnostiker. Allt var enklare förr.

Inga kommentarer:
Skicka en kommentar